
Ismerjük meg egymást – fogadjuk el egymás
Megvan az, amikor külföldre utazol, belecsöppensz egy másik ország településének kis közösségébe, mint egy teljesen más kultúrán nevelkedett nép tagja. Most képzeld el azt, hogy abban az városban végleg ott kell éljél. Megvan? Még mielőtt azt gondolnád, hogy teljesen megfeszülve mindenben neked kell majd hozzájuk alkalmazkodni, átvéve a kultúrájukat, ne tedd, ugyanis ez nem így van, ennek nem így kell lennie. A közös lét, a közös élet a kölcsönös elfogadáson és befogadáson múlik. Egymás megismerését pedig igen is az alapoktól kell kezdeni.
A többségi közösség ontja rád kultúráját, te pedig, mint egy katona pörögsz-forogsz a ritmusára, majd azt veszed észre, hogy a magaddal hozott értékeid elfelejtődnek, érdektelenné válnak számodra.
A helyi cigány közösség az elmúlt években igen komoly lépéseket tett azért, hogy a város közössége felé nyisson és különböző csatornákon keresztül próbálja értékeit, hagyományait az ő sajátos módján közvetíteni.

Az egyik ilyen csatorna az elfogadás napja rendezvény, amit idén október 2-án szervezett meg a helyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat a szokott helyen, a művelődési házban és udvarán. Az előkészítésben, szervezésben és a le- bonyolításban is társrendező volt a helyi városi önkormányzat is. Mendi Ferenc, a Roma Nemzetiségi Önkormányzat tagja elmondta, hogy a rendezvény célja vendégül látni romákat és nem romákat és ezzel alkalmat és teret adni találkozásuknak a cigány hagyományok szerint.
A programok a közös főzés, a cigány gasztronómia – ha lehet így nevezni – köré épültek.
Higgyétek el, nagyon jó társalgási alap egy ízletes cigány babgulyás friss punyával!

A szakácsok és segédeik után a cserkészek kezdtek a legkorábban. Ők vállalták, hogy az örök- mozgó aprónép energiáját klassz szabadtéri játékokkal vezessék le az ebédig.
Dr. Süveges Árpádné, alpolgármester a megnyitón a cigány közösséghez is szólva a gyermekek oktatásának és taníttatásának fontosságát emelte ki, stílusos párhuzamot vonva így az elfogadás témájával. Nem csak a gyermekeket, hanem a jelen- lévő felnőtteket is önmaguk képzésére. Az oktatás terén hatalmas segítség a kisebbség számára a városunkban egyre nagyobb sikerrel és egyre szélesebb szolgáltatási körrel működő tanoda is.
Az alpolgármester elmondta, hogy a korábban megtartott elfogadás napja rendezvények komoly alapját képezték – és képezik most is – pályázati, támogatási pénzek megszerzésének a helyi roma kisebbségi rendezvények megtartásához.
A megnyitón Simon István lel- kész egy interaktív beszélgetésbe vonta be a vegyes közösséget a befogadás és elfogadás témájában, majd a jelenlévők Klementisz Kittivel elénekelték a cigány himnuszt.

A megnyitó ceremónia és a termet megtöltő cigány kenyér illata jól megalapozta mindenki étvágyát az azt követő ebédhez. Lipták Tamás egy igazán finom magyar marhapörköltet főzött, Mendi Attila rottyantott egy jó csülök pörit, Bódi Edit pedig babgulyással kedveskedett a vendégeknek. Az ételekhez mindenki megkóstolhatta a helyi beás cigányok évszázados hagyományokra visszatekintő kenyerét, a punyát.
A cigány kenyeret nem csak kóstolni lehetett. A jóllakott, már kissé kajakómás résztvevők meg is tanulhatták a kenyér készítését egy rövid bemutató során, majd a programok részeként Farkas-Huszka Rózsa kézműves műhelye várta a gyerekeket egy kis kreatív munkára.
A közösség egyik-másik tagja pedig boldogságát és elégedettségét kifejezve táncra perdült az udvaron. A cigány közösség nem csak őrzi, hanem intenzíven éli is a hagyományait.